Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kokořín

První písemná zmínka z roku 1320 – zřejmě nedlouho po dokončení stavby hradu. Stavebníkem byl pravděpodobně Hynek Berka z Dubé. ronovci-----web.jpg
 
Následuje Jindřich z Osměchova a Pešek z Kokořína. Za husitských válek držel hrad katolík a stoupenec krále Zikmunda Lucemburského Aleš Škopek z Dubé. Proto husité hrad okolo 1426 hrad dobyli a pobořili.
 
Po husitských válkách drží hrad přívrženec husitů – Jan Řitka z Bezdědic. Po něm drží hrad členové rodu z Klinštejna (ti se o něj soudili s královskou komorou, neboť byl zpochybňován odkaz v jejich prospěch Záviše z Klinštejna).
 
Po nich drží hrad Beřkovští ze Šebířova. Neobývají ho však a ten chátrá. Dorota Beřkovská ze Šebířova se po roce 1544 provdala za Mikuláše Kaplíře ze Sulevic. Kaplířové hrad drželi do roku 1590. Tehdy ho kupuje Oldřich Hrzán z Harasova. Jeho vdova hrad ovšem prodala císaři Rudolfovi II., který ho však za krátko prodává Václavu Berkovi z Dubé. Tomu je hrad konfiskován po Bílé hoře a přes krátkou držbu Albrechta z Valdštejna se hrad dostává do majetku Böcků, tedy císařského generála Jana z Böcku. Hrad od té doby ovšem chátrá.
 
Až roku 1894 kupuje Kokořín velkoobchodník Václav Špaček, který byl povýšen do šlechtického stavu s predikátem „ze Starburgu“. Tento obchodník si hrad v rozporu s heraldickými pravidly dává do svého erbu. Jeho syn Jan Špaček ze Starburgu restauroval hrad a zachránil ho tak před zkázou, ovšem nerespektoval rady odborného dozoru, který mu vykonávali takové persóny nejen z oboru castelologie, jako byli Zikmund Winter, Augustin Sedláček, Čeněk Zíbrt a Zdeněk Wirth a hrad z historického pohledu zničil.
 
Sluj pod nájezdovou plošinou mostu – konírna.
Na dně příkopu je studna s hloubkou 41,5 m.
Věž je vysoká 32 m; tlouštka zdí je 3m.
Do hradu nebylo možno vjíždět povozy.
 
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III. Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedení dr. Rudolfa Anděla CSc., Nakladatelství Svoboda, Praha, 1984
 

foto © t. kordač

 

foto autorky K. Vagacké

Datum: 8. 3. 2015
Fotografií: 1
Složek: 0