Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kamenice (Zámecký vrch), zřícenina

Zřícenina paláce hradu Kamenice stojí na Zámeckém vrchu asi 1,5 km na jih od města Česká Kamenice (východně od Děčína). Na východním okraji prostoru hradu lze vidět i zbytky hradeb, které obíhaly hradní palác.
A. Sedláček klade počátky hradu po roce 1440. Toto vročení však dle jiných odborníků není správné. F.A. Heber klade založení hradu do období po roce 1270 a ještě před smrtí Přemysla Otakara II. roku 1278. To však také prý nemusí být přesné. Možná tedy hrad vznikl v období vlády Jana Lucemburského.
Držiteli hradu tak prokazatelně byli v pohusitské době Vartemberkové, které však finančně vyčerpaly války s lužickými městy a museli panství kamenické prodat. Okolo roku 1535 se k držení panství dostal znovu Vartemberk – Prokop a v jeho rodu pak Kamenice zůstala až do roku 1614, kdy ji koupu Radslav st. z Vchynic. V té době je však již hrad uváděn jako pustý.

 

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 1, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha
 
foto (c) t.kordač, 2017