Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiljov, hrad u obory Vřísek (u Holan)

Hned za zdí obory Vřísek, u Dolského potoka a pod výšinou, na které stojí zámek Vřísek se nachází skála rozdělená na dvě části, na nichž obou stávaly nejspíše dřevěné přístavby (ve vytesaných základech) hradu Jiljova. Nejdůležitější byla čtvercová stavba na vrcholku skály, ke které vedou vytesané schody a u které je základ této budovy vtesán asi 1 metr hluboko do skály.
Dobře zachovalý je i půlkulatý výklenek na jižní straně této čtvercové budovy. Hrad byl chráněn nejen skálou, na které stál, ale jeho předhradí mělo oválných tvar a bylo chráněno i mělkým příkopem a valem a ze západu i Dolským potokem.
První písemný doklad je uváděn roku 1388, kdy je majitelem hradu rytíř Hrdoň z Jiljova, dále pak roku 1391 je držitelem hradu Hynek z Jiljova a z Dolan. Roku 1454 se hrad Jiljov uvádí jako naposledy obydlený. Rytíři z Jiljova přesídlili po roce 1454 na nedaleké Oslovice a Hostíkovice (Hynek z Jiljova, resp. Vaněk Vyšata z Jiljova).  Ve druhé polovině 15. století se hrad stal majetkem Berků z Dubé, kteří zde pak měli již jen své purkrabí. Rytířský rod z Jiljova je připomínán na jiných statcích ještě v 16. a 17. století. Hrad zpustl asi v polovině 16. století.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984.
 
Holanové z Jiljova  

j_z-jiljova-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2015