Jdi na obsah Jdi na menu
 


Houska

Hrad stojí na skalisku ze tří stran nepřístupném v údolí dnes označovaném jako Kokořínské. Hrad je prvně uváděn roku 1316. Stavět ho dal koncem 13. století pravděpodobně Hynek z Dubé, nejvyšší královský komorník a spojenec mladého krále Václava II. Hrad mohl být ochranou královských statků před Oto Braniborským, který tehdy držel hrad Bezděz. Rod z Dubé (později Berkové z Dubé) držel hrad do roku 1432, kdy jej získává Jan ze Smiřic. Jde o velmi zajímavou a rozporů plnou postavu doby husitské a pohusitské. Pro zradu správce Jiřího z Poděbrad byl 7. září 1453 popraven stětím.

Hrad Houska však zůstala potomkům Janovým, ze kterých Jindřich Smiřický byl roku 1477 přijat do panského stavu.
Roku 1502 se Houska dostává do majetku Václava Hrzána z Harasova. Hrzánové renesančně přestavěli hrad. Přestavbu vedl pravděpodobně Tobiáš Hrzán z Harasova koncem 16. století.
Po třicetileté válce, kdy hrad opanovali na nějakou dobu i Švédové, patřil hrad skoro 200 let Kounicům, kteří ho v roce 1823 rekonstruovali a upravili.
Roku 1924 koupil hrad průmyslník Josef Šimonek, jehož potomkům byl hrad v roce 1992 v restitucích vrácen.
 
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III. Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedení dr. Rudolfa Anděla CSc., Nakladatelství Svoboda, Praha, 1984;
Čas hradů v Čechách, díl 3, dr. Františka Vrbenská, Nakladatelství Horizont, a.s., L.P. 1996

foto © t. kordač