Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falkenburg / Starý Falkenburk

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu strmého kopce zvaného Sokol nedaleko obce Petrovice asi 6km severně od Jablonného v Podještědí.

Počátky hradu v česko – lužickém pomezí jsou nejasné. Zdá se však, že hrad postavili až Vartemberkové počátkem 15. století. Tomu by snad i odpovídala dispozice hradu, resp. toho, co se z něho dodnes zachovalo. Celý areál byl obklopen valem. Další opevňovací prvky však již zanikly. Hrad velmi pravděpodobně nebyl nikdy rezidencí, nýbrž jen strážným či obranným bodem. Roku 1415 přešel hrad do držení purkrabích z Donína, kteří drželi Grabštejn a Roimund. V roce 1429 se však hrad od katolických Donínů dostává do držení Jana Kolúcha z Vesce, horlivého stoupence husitů. Odtud Kolúch podnikal výpady do Lužice. Odvetou mu Lužičané Falkenberk 1431 vypálili. Následně se však do držení dostávají Berkové z Dubé. Po roce 1467 je však hrad zmíněn již jako pustý.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984.

        Vartemberkové                       purkrabí z Donína

vartemberkove-web.jpg   d-_z-donina.jpg

foto (c) t.kordač, 2019