Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tasov, tvrz

Tasov (také jen  Hrádek) je zřícenina tvrze na okraji obce Tasov (asi 10 km jihovýchodně od Velkého Meziříčí) v okrese Žďár nad Sázavou. Její zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Tvrz v Tasově byla vybudována v době, kdy byl Tasov centrem panství. Poprvé je uváděna r. 1390 jako sídlo místního vladyky – z Tasova. Již okolo poloviny 15. stol. náležela větší část Tasova k meziříčskému panství. Od počátku 15. stol. však byla tvrz se dvěma dvory z panství Tasov vydělena jako sídlo vladyků z Tasova. Po husitském období drželi tvrz vladykové z Chlévského, kteří zde ale nesídlili. V roce 1569 postoupila držitelka Magdaléna z Chlévského „pustou“ tvrz se dvěma dvory, 11 osedlými v Tasově a 5 osedlými v Holubím majiteli budišovského panství.

Zbytky tvrze (minimum zdiva a torzo obytné věže) se dochovaly na levém břehu potoka Polom.

Jedná se o druhý objekt, patřící k Tasovu. Tím prvním je hrad Tassenberg (dnes v mapách označovaný jako hrad Dub), ležící nedaleko. Oba dva hrady patřily Tasovcům, z jejichž rozrodu vznikly další větve píšící se po různých místech. Tasov pravděpodobně založil syn nebo vnuk Tasa, který se uvádí na Tassenbergu roku 1292. Tvrz se připomíná roku 1390. V roce 1477 ji zakoupil Zikmund ze Chlévského, v jehož rodu zůstala do roku 1569, kdy pustou tvrz Hrádek koupil Jan Martinkovský z Rozseče (pravděpodobně držitel panství Budišov).

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl I., Jižní Morava, kolektiv autorů pod vedením univ. prof. dr. Ladislava Hosáka, DrSc., a dr. Metoděje Zemka, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1981.

 

      vladykové z Tasova

z-tasova.jpg

 

tasov-tvrz-_mapka-1.jpg  tasov-tvrz-_mapka-2.jpg

foto (c) t.kordač, 2019