Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frejštejn, hrad

Rozsáhlá zřícenina hradu stojí na skalnatém ostrohu nad obcí Podhradí nad Dyjí. Hrad byl založen v polovině 13. století jako jedno z nejstarších šlechtických založení u nás. Roku 1250 se podle hradu píše Gaitmar z Frejštejna a jeho bratr Hartleb. Roku 1286 je uváděn Oldřich Frej z Frejštejna. Roku 1390 je na hradě zmiňována kaple sv. Kateřiny. Král Zikmund nechal hrad zapsat Lipoltovi z Krajku. Jeho následovník Jan Krajíř z Krajku patřil k významným členům moravské šlechty, ale později se stal „rušitele pokoje“, když přepadával okolní obce a městečka na Moravě a v Rakousích.
V roce 1628 získal hrad císařský rada Berchtold z Uherčic (r. 1633 povýšen do stavu svobodných pánů), následně pak hrad sdílí osudy s Uherčicemi.
Z mohutné zříceniny se dochovaly obvodové zdi hradního jádra, hradní brány, část hradeb předhradí, část parkánové zdi s baštami na západní straně, baštu se střílnami v jihozápadním nároží, základy válcového bergfrítu a malý zbytek paláce s kaplí. V roce 1440 byl vykoupen moravskými stavy a zčásti zřejmě pobořen. Koncem 15. století je již v pramenech zmiňován jako pustý.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl I., Jižní Morava, kolektiv autorů pod vedením univ. prof. dr. Ladislava Hosáka, DrSc., a dr. Metoděje Zemka, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1981.
 
foto © t.kordač