Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvěřinec

Torzo hradu se nachází na skále jihovýchodně od Sedlčan (nedaleko obce Zadní Boudy). Hrad byl dle pramenů založen před r. 1362, kdy se podle něho psal Martin ze Zvěřince (z vladyckého rodu „ze Zvěřince“). Martin ze Zv. je uváděn ještě r. 1394. Po něm jej podědili synové - bratři Bohouš a Mikuláš ze Zvěřince. Rod tento (pravděpodobně erbu „poloutrojříčí“- podle Palackého jde o rozrod Drslaviců – např. Černínové z Chudenic) držel hrad od založení asi po dobu 100 let (ještě i za husitských válek).
V r. 1415 připojil Václav ze Zvěřince svou pečeť na stížný list do Kostnice. Kolem r. 1442 patřil hrad Arnoštu Leskovcovi a asi od r. 1471 Růtům z Dírného. Hrad tehdy už nebyl obýván. Důvody zpustnutí však nejsou známy. V r. 1539 koupil pustý hrad s příslušenstvím od Viléma Růta z Dírného a jeho pěti bratrů Mikuláš Měděnec z Ratibořic, který podobně jako později jeho synové sídlili na dvoře Úlehli pod Zvěřincem.
 
S použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1985.
foto (c) t.kordač, 2016