Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyšší Brod_klášter

Vyšebrodský klášter je cisterciácký klášter (Monasterium Cisterciense) nacházející se ve Vyšším Brodě. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech.

založil roku 1259 Vok I. z Rožmberka, po předchozím jednání s cisterciáckou generální kapitulou v Citeaux. Fundace byla potvrzena pražským biskupem 1. června téhož roku. Zakladatel novému klášteru zároveň (či krátce poté) daroval pozemky okolo, včetně osady Vyšší Brod. Rožmberkové byli nejvýznamnější větví rodu Vítkovců a od počátku s klášterem tento rod počítal jako se svou rodovou nekropolí. Pohřbem Voka I. z Rožmberka roku 1262 zde začala řada pohřbů deseti generací rodu.Posledním pochovaným v Rožmberské kryptě Kostela Nanebevzetí Panny Marie byl roku v roce 1611 v Třeboni zesnulý Petr Vok z Rožmberka (Petrus Woko Ursini gubernator).
Cisterciácký řád se do Vyšebrodského kláštera vrátil po roce 1989 a od té doby se postupně snaží o jeho opravy. V roce 2011 se komunita vyšebrodských mnichů rozhodla vrátit k tradiční liturgii. Vyšebrodský klášter je tak jediným místem v českobudějovické diecézi, kde je možno denně navštěvovat tridentskou mši.
Tridentská mše je lidové označení formy mše svaté římského ritu, sloužené podle misálů vydaných za tímto účelem od roku 1570 do roku 1962. Tridentská mše představovala hlavní formu slavení mše svaté v západní církvi až přibližně do 70. let 20. století.

foto © t. kordač