Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třemšín. hrad

Na Třemšíně stával hrad založený jednou z větví rozrodu Buziců – erbu sviní hlavy. Větev rodu Buziců, která se později psala „z Třemšína“ zde hrad vystavěla snad již na přelomu 12. a 13. století. Z pánů z Třemšína je prvně doložen Beneš z Třemšína roku 1349. V roce 1389 se zde uvádí Hroch z Třemšína a na konci 14. století Diviš z Třemšína. Hrad s vesnicemi Roželov a Plchov, poté, co na něho hrad přešel jako odúmrť, daroval král Václav IV. roku 1403 panu Janu Zajíci z Třemšína. Kolem roku 1420 hrad zpustošili husiti. V letech 1423–1446 se připomíná další Beneš z Třemšína a po něm Mikuláš zvaný Vepř nebo Svinka (1436–1446). V té době začal hrad pustnout. Držitel Rožmitálu - Zdeněk Lev z Rožmitálu – získal v roce 1528 svolení od krále Ferdinanda I. k opravě opuštěného hradu Třemšína, ale k opravě již nedošlo. Od 16. století je hrad opuštěn.

Arcibiskup kníže Salm na přelomu 18. a 19. století bývalý hrad přebudoval v duchu romantismu, čímž trochu poničil jeho dřívější historii. Hluboký, ve skále vylámaný příkop, nechal kníže Salm roku 1862 překlenout umělou kamennou hrází. Na vrcholu Třemšína se konaly náboženské poutě, vždy v neděli po Proměnění Páně (6. srpna).

Název vrcholu se prý odvozuje od tří zlatých šín neboli prutů, které podle jedné z pověstí tvoří zlatý poklad ukrytý v hradní studni (ta je prý pod dnes stojící kapličkou při vstupu do předhradí). Podle jiné pověsti byl název odvozen od střemchy, která je zde bohatě zastoupena, nebo i podle půdorysu bývalého hradu, který byl rozdělen do tří částí.

Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.; a Čas hradů v Čechách, díl 2., Dr. Vrbenská, Dr. Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont L.P. 1998.

 

      z Třemšína (Buzici)

b_buzici.jpg

foto (c) t.kordač, 2016