Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rožmitál pod Třemšínem, zámek

Na místě dnešního zámku nechal postavit mezi 1250 – 1265 hrad Oldřich z Březnice a z Rožmitálu (syn Budislava z Březnice) a jeho potomci se pak již zvali pány z Rožmitálu. Jak napovídá i erb, jejich původ je v rozrodu Buziců.

Hrad v Rožmitálu patřil členům tohoto rodu až do roku 1347. V té době hrad a panství drželi Sezema a Oldřich z Rožmitálu, každý polovinu. Tohoto roku Sezema daroval svou polovinu pražskému arcibiskupství. To si dosazovalo ke správě své purkrabí. Druhá polovina zůstala Oldřichovi a jeho potomkům. Oldřichův vnuk Zdeněk z Rožmitálu získal roku 1419 na krátko i druhou polovinu. Ale už roku 1436 daroval tuto polovinu, jako církevní majetek, král Jan Lucemburský Janovi a Václavovi Zmrzlíkům ze Svojšína. Rožmitálské panství pak bylo sceleno až za života Zdeňka Lva z Rožmitálu, který zemřel 1535. Jeho syn Adam však musel zadlužené panství prodat věřitelům a to pak jako celek získal Florián Gryspek z Gryspeku. Ten stavbu zámku rozšířil. Po Bílé Hoře se však zámek i s panstvím dostává zpět do držení pražského arcibiskupství.

Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.

foto (c) t.kordač, 2020