Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rožmberk

Jen pár fotek slavného hradu ještě slavnější větve rozrodu Vítkovců. Pro vodáky - pod hradem krásná šlajsna i pro méně zkušené. Kostel v městečku Rožmberk rovněž velmi historický.

Rožmberk patří mezi nejstarší hrady v jižních Čechách. Prvně je připomínán 1250 v majetku Voka z Rožmberka. Po roce 1310 byl vybudován tzv. "dolní" hrad a se starším "horním" hradem byl spojen padacím mostem.

V době vymírání rodu Rožmberků se poslední Petr Vok snažil zajistit panství pro svého synovce Jana Zrinského ze Serynu, který byl synem Vokovy sestry Evy z Rožmberka a uherského válčeníka hraběte Mikuláše Zrinského ze Serynu. Tato snaha však neodpovídala historickým dohodám mezi Rožmberky a Švamberky. Proto Jan Jiří ze Švamberka proti tomuto odkazu protestoval a podařilo se mu zvítězit. Takže po smrti Petra Voka v listopadu 1611 a následně i Jana Zrinského v únoru 1612 se stal jan Jiří ze Švamberka majitelem panství. Švamberkové však pro účast na stavovském povstání přišli. Hrad a město získal poté generíl císařských vojsk hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Buquoyové hrad rželi až do roku 1945.

Dle Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.

Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   silně metamorfované horniny (svory, ruly
                                                               amfibolity, granulity, erlany, migmatity,
                                                               krystalické vápence).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha

foto © t. kordač