Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kozí / Kozí hrádek

Zřícenina hradu stojí dosud na nízkém ostrohu asi 5 km jižně od města Tábor.  Samotný ostroh s hradem byl obklopen příkopem.

Hrad byl založen pravděpodobně v 1. polovině 14. stol. V roce 1377 držel Kozí purkrabí maidburský Jan mladší z Hardega. Ten jej roku 1391 prodal svému příbuznému Jindřichovi z Hradce (manželka Eliška z Hardega). V letech 1406 – 1407 se na hradě uvádí Vilém z Újezda „seděním“ na Kozí a pak i jeho synové Ctibor (1408 – 37) a Jan (1408-57). Jednalo se pravděpodobně o rod, který pánům z Hradce na hradě Kozí vykonával funkci purkrabího. Některý z posledně jmenovaných na Kozím hostil mezi roky 1412 – 1414 mistra Jana z Husince (vzdělance a reformátora církve římské.

Pravděpodobným rokem zkázy hradu je rok 1438, kdy vévoda Albrecht Rakouský se domáhal nástupnictví na český trůn, jako dědic Zikmunda Lucemburského. V následných časech již hrad chátral a pustl. Až v době Augustina Sedláčka, který se zasadil o zahájení vykopávek a konzervaci existujících zdí, začaly opravy a chování k památkám tohoto druhu se částečně změnilo. Kozí pak pro krátký pobyt mistra Jana z Husince využili komunisté v období po roce 1948 pro své propagandistické účely – tábory lidu, odkaz na „revoluční husitskou tradici“ apod. Kdyby to purkrabí zdejší viděti ráčil, nebo majitel zboží tohoto, jistě by lid poddaný hradu nedobyl.

Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986; a dle Čas hradů v Čechách, díl. 2, spoluautorek Dr. Františky Vrbenské a Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1998, Praha;

 

                                            z Hradce

b_z-hradce.jpg

 

foto (c) t.kordač, 2016