Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kestřany - Dolní tvrz (Barochovská)

Dolní kestřanská tvrz byla postavena (poblíž Horní tvrze) pravděpodobně ve 14. století potomky Mikuláše z Kestřan, řečeného Baroch. Tito držitelé ji vystavěli společně s Matějem Brusem z Kovářova. Roku 1475 prodal další Mikuláš Baroch z Kestřan tuto tvrz majiteli Horní tvrze Bohuslavu Údražskému z Kestřan. Roku 1491 kupuje již obě tvrze Jindřich ze Švamberka. Dolní tvrz je v té době již částečně přestavena na pivovar. Ústřední budovou Dolní tvrze je čtyřhranná věž z lomového kamene.

V erbu Kestřanských (nikoliv Údražských z Kestřan) jsou červené býčí rohy na modrém poli (býčí nebo bůvolí rohy byly v raném středověku připevňovány na přilbice rytířů jako ozdoba - v heraldice „klenot“ - či jako pomůcka k identifikaci) rohy ozdobeny (postrkány) každý třemi zlatými lístky (od 15. století se na znacích konce rohů rozevírají a na místo špicí vznikají trychtýřovité tvary nazývané "sloní trouby").
 
Upraveno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.
foto (c) t. kordač, 2014