Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hus, zřicenina hradu ze 14. stol.

Zřícenina hradu Hus se nachází jižně od Prachatic, nedaleko obce Blažejovice v nádherném ohbí řeky Blanice. V zaniklé obci Cudrovice (kdysi Zuderschlag) lze zaparkovat hned na kraji lesa (u dřevěného přístěnku) u turistické značky „Cudrovice“, pak lesem po „modré“ cca 1 km, po můstku přes Blanici a tam už jste pod hradem (v kaňonu řeky), který je na nejvyšším místě ostrohu ze tří stran obtékaného řekou.

Hrad byl založen na hoře zvané „uf der Gans“ (Na Husi) bratry Janem, Vavřincem, Herbortem a Peškem z Janovic a na Vimperku pravděpodobně okolo 1340 s povolením krále Jana Lucemburského a s podmínkou, že bude vždy přístupný českým králům; zakrátko přešel přímo do královských rukou. V 15. století býval sídlem loupeživých rytířů – z toho důvodu byl obléhán; po půl roce marného dobývání se posádka vzdala a hrad obléhatelé rozbořili. Na počátku 15. století se hrad Hus dostal do držení Mikuláše, který se podle hradu psal „z Husi“ a který byl stoupencem nových husitských myšlenek. Po jeho smrti se hrad stal majetkem rytíře Jana Smilky z Křemže, kterého pronásledoval a později uvěznil na Krumlově Oldřich z Rožmberka. Dnes jsou zbytky zdí a příkopy zarostlé lesem a vysokým porostem.
 
Cudrovice (německy Zuderschlag) je zaniklá vesnice v okrese Prachatice (1 km od zříceniny hradu Hus). Nacházejí se nad kaňonovitým údolím řeky Blanice v nadmořské výšce 775 m. Jednalo se o vesnici zřejmě původně německou. Po 2. sv. válce Němci vysídleni a přistěhovalci z Čech jen vybydleli. V 60. letech 20. století vesnice zrušena a srovnána se zemí.
 
foto © t. kordač