Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fuglhaus u Klece (Jindř. Hr.)

(Vogelhaus, něm. klec)

Nedaleko obce Klec (původně zvané Kletce), která se prvně připomíná v roce 1388, jako součást majetku pánů ze Stráže (větev Vítkovců), se nachází výrazné reliéfní prvky pravděpodobně vodního hradu (či tvrze) Fuglhaus. Stával na západním břehu stejnojmenného rybníka v místech, kde se dodnes říká Na zámku. Jedná se o poměrně výraznou vyvýšeninu, kterou obíhá systém valů/příkopů, které v případě nebezpečí snad mohly být i napuštěny vodou z rybníku.

Počátkem 15. století koupil obce Kletce, Mláku, Kolence a Novosedly n/Nežárkou příbuzný původních držitelů Oldřich z Ústí (také Vítkovec) a v této době již hrad/tvrz/ stál. Lze tedy předpokládat, že Fuglhaus /Vogelhaus/ vystavěn pravděpodobně koncem 14. století. Tyto Vítkovské rody se v držení této oblasti střídali. V období husitských válek držel zdejší vesnice Václav ze Stráže „seděním na Fuglhúze“. Václav ze Stráže byl ovšem příznivcem Tábora a to se nelíbilo jeho sousedovi Oldřichovi z Rožmberka – roku 1433 hrad přepadl a Václava ze Stráže i s jeho lidmi zajal. Táborští se však zasadili o to, že Oldřich z Rožmberka hrad vrátil Janovi z Ústí, který ho opravil. Koncem 16. století se zdejší majetek i s hradem (ještě stojícím) dostal do rukou Petra Voka z Rožmberka. Následně již hrad pustl až do podoby dnešní.

Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986; a dle Čas hradů v Čechách, díl. 2, spoluautorek Dr. Františky Vrbenské a Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1998, Praha;

 

   z Ústí

ba_z-usti.jpg

foto (c) t.kordač, 2016