Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dívčí kámen, Maidštejn

Zřícenina hradu Dívčí Kámen (známá především vodákům, byť těm novodobým již asi příliš ne) se nachází při soutoku Křemžského potoka a řeky Vltavy (vodácký úsek mezi Zlatou Korunou a Boršovem). Zřícenina patří k nejrozsáhlejším svého druhu v Čechách.

Hrad byl založen rodem Rožmberků v r. 1349 (se svolením Karla IV.) a týmž rodem posléze opuštěn r. 1506. Hrad, česky řečený Dívčí kámen, Rožmberkové poněmčili na Maidštejn.
Hrad nikdy nebyl trvalým sídlem šlechtické vrchnosti, vždy (s výjimkou asi 4 let) jen sídlem správy a ochrany panství. Oldřich z Rožmberku zde – snad jako na „vejminku“ – strávil 4 roky na sklonku svého života.
Na hrad lze dojíti mj. příjemnou procházkou (asi 30 min) z Třísova, kde je u železniční tratě parkoviště a hned tam začíná Naučná stezka, která Vás vede okolo rovněž velmi významného Třísovského keltského oppida.
 a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   silně metamorfované horniny (svory, ruly
                                                               amfibolity, granulity, erlany, migmatity,
                                                               krystalické vápence).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha

foto (c) t.kordač