Jdi na obsah Jdi na menu
 


Choustník, hrad

Hrad je velmi rozlehlá a krásně zachovalá zřícenina typově bergfrít (to snad ovšem nebrání tomu, aby byl současně velmi vzácnou raritou mezi českými hrady - jen dva hrady tohoto typu - a sice označen jako Ganerbenburg; jedná se o německý typ hradu s více samostatnými jádry - druhý je Skála u Příchovic na Plzeňsku). Pani z Choustníku dokončili jeho stavbu pravděpodobně v roce 1282. Nachází se nedaleko obce Choustník, jihovýchodně od Tábora.

Páni z Choustníku patřili k nejstarobylejším českým rodům. Svědčí o tom i rodový znak (na modrém poli pošikem stojící zlatý žebřík), který rovněž patří mezi první znaky v Čechách vůbec. Podle pověsti obdržel předek rodu tento znak za hrdinský čin při dobývání Milána roku 1158, když jako první zdolal hradby právě pomocí žebříku.
Významnou osobou byl Beneš z Choustníku, který byl v době vlády krále Václava IV. Lucemburského nejvyšším písařem, ale také královským hejtmanem ve Slezsku; měl diplomatické poslání i v Itálii. Jím ovšem rod vymírá po meči roku 1410.
 
Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   silně metamorfované horniny (svory, ruly
                                                               amfibolity, granulity, erlany, migmatity,
                                                               krystalické vápence).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha
ch_z-choustniku-web.jpg
 
foto © t.kordač