Jdi na obsah Jdi na menu
 


Midhope castle ("Lallybroch/Broch Tuarach")

Midhope castle

(v seriálu Outlander/Cizinka hrad Lallybroch – James Alexander Malcolm MacKenzie Fraser z levobočné linie Fraserů z Lovatu). Jamie Fraser byla sice smyšlená postava, ovšem skutečného klanu Fraser of Lovat.

                               fraser-of-lovat-_znak.jpg    fraser-of-lovat-_badge.jpg   fraser-of-lovat-_tartan.jpg

Hrad Midhope je skotský šlechtický dům ze 16. století. Nachází se v obci Abercorn na ostrově Hopetoun, asi 4 km západně od South Queensferry, na západním předměstí Edinburghu (směrem na Falkirk). Jedná se o budovu zařazenou do kategorie A „starobylých“ památek a je pod ochranou Národní společnosti pro ochranu historických památek Skotska.

Zřícenina představuje pětipodlažní věžový šlechtický dům (po „našemu hrad“, který bych zříceninou rozhodně nenazval).

V roce 1582 dal hrad postavit Alexandr Drummond z Midhope, bratr sira Roberta Drummonda z Carnocku. Kamenný nápis "AD 1582 MB" připomíná Alexandra a jeho manželku Marjory Bruceovou.

V roce 1678 byl Midhope rekonstruován, byla odstraněna vstupní věž a vchod rozšířen; na východ byla budova zesílena a rozšířena. Byl přidán nový vchod spolu s malým nádvořím o rozměrech 114 x 61 metrů (35 x 19 m) orientovaným na jih.

Malovaný strop ve věži přežil péčí společnosti pro ochranu historických památek Skotska v Edinburghu; je plánováno jeho uvedení na veřejné expozici v paláci Holyroodhouse. Strop nese motivy pravděpodobně připomínající sňatek sira Roberta Drummonda, který se stal v roce 1619 lairdem (ekvivalent k anglickému lordu).

Hrad Midhope „hraje“ v televizním seriálu Outlander jako rodinný dům Jamie Frasera nazvaný Lallybroch, ale také známý jako Broch Tuarach.

Čerpáno z Wikipedie a z přímé návštěvy místa.

znak-drummondu.jpg  tartan-drummondu-----kopie.jpg

            tartan Drummondů

foto (c) t.kordač, 2018