Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drummond castle

Hrad Drummond se nachází ve skotské správní oblasti Perth and Kinross. Je znám svými barokními, terasovitými zahradami.

Území, na kterém se hrad Drummond rozkládá, patřilo už od 14. století skotskému klanu Drummondů. Kolem roku 1490 nechal sir John Drummond na tomto místě vystavět gotickou obytnou věž. Roku 1605 přistavěl sir James Drummond ke staré věži obytný palác. Jeho mladší bratr John Drummond, druhý Earl z Perthu založil kolem roku 1630 první terasovitou zahradu. Slibný rozvoj hradu zastavila až Anglická občanská válka, během níž byl hrad poničen vojsky Olivera Cromwella. Hrad Drummond se rekonstrukce dočkal až v roce 1689. Tehdy jej vlastnil James Drummond, čtvrtý Earl z Perthu. James Drummond byl katolík a stoupenec anglického krále Jakuba II. Stuarta. Poté, co byl Jakub II. z Anglie vyhnán svým vlastním zetěm Vilémem III. Oranžským, byl James Drummond vězněn. Z věznice se mu ale podařilo uprchnout do Francie, kde v roce 1716 zemřel. Jeho příbuzní hrad Drummond drželi až do roku 1750, kdy jim jej panovník zkonfiskoval. O hrad se starali nejrůznější královští správci. V roce 1784 hrad odkoupil James Drummond, první baron z Perthu. Ten započal s rekonstrukcí hradu i zahrad. V opravách pokračovali i jeho potomci. Roku 1842 hrad navštívila britská královna Viktorie. Hrad i velkolepé zahrady dnes vlastní baronka Jane Heathcote-Drummond-Willoughby.

Roku 1995 se v areálu hradu Drummond natáčel britský historický film Rob Roy. V tomto snímku byl hrad sídlem markýze Jamese Grahama.

Jacobite rising z roku 1745

James Drummond, 3. vévoda z Perthu, se narodil ve Francii, ale v roce 1734 se vrátil do Skotska, aby žil s matkou na zámku Drummond. Byl jedním z nejbližších velitelů Charlese Edwarda Stuarta („Bonie princ Charlie“) a byl zapojen do obléhání Carlisle během Jacobiteho povstání v roce 1745. Klan Drummond bojoval s Jacobity v bitvě u Falkirku v r. 1746 a také v bitvě u Cullodenu v dubnu 1746. V bitvě u Cullodenu byl James Drummond, 3. vévoda z Perthu postřelen a na toto zranění později zemřel na lodi směřující po bitvě do Francie. Byl pohřben do moře. Jeho bratr, lord John Drummond, odešel do exilu ve Francii. Zatímco jejich bratranec William Drummond, 4. vikomt Strathallan, byl během bitvy zabit.

Pro jejich podporu Jacobitů v letech revolty r. 1715 a 1745 byly Drummondům zabaven majetek a byla jim uložena i ztráta všech titulů. To až do roku 1853, kdy prostřednictvím zákona Parlamentu, byl titul hraběte z Perthu a další tituly obnoveny pro George Drummonda, který byl v exilu Francii francouzským baronem.

Náčelník klanu: současný - John Eric Drummond, 9. hrabě z Perthu, Lord Drummond, Lord Maderty a Lord Drummond z Cromlixu a náčelník klanu a vojenský velitel Drummondů; také dědičný steward z Strathearn, a de jure 18. hrabě a 15. titulární (Jacobitský Peerage) vévoda z Perthu.

                                    Pramen textu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Drummond_(hrad)

 

     erb Drummond               tartan Drummond        badge Drummond

znak-drummondu.jpg   tartan-drummondu-----kopie.jpg   v-badge-drummondu.jpg

foto (c) t.kordač, 2018