Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blackness castle

Blackness Castle je pevnost z 15. století, nedaleko vesnice Blackness ve Skotsku, na jižním břehu Firth of Forth.

Byla postavena pravděpodobně na místě starší pevnosti sirem Georgem Crichtonem okolo r. 1440. Tehdy byl Blackness hlavním přístavem, který sloužil královskému hrabství Linlithgow, jednomu z hlavních sídel skotského monarchy. Hrad spolu s Crichtonovými pozemky přešel v roce 1453 na krále Jamese II. Skotského a od té doby patřil koruně. Sloužil jako státní vězení, v němž drželi takové vězně jako kardinál Beaton nebo 6. hrabě z Angusu. David Beaton (také Beton nebo Bethune (1494 - 29. května 1546) arcibiskup of St Andrews a poslední skotský kardinál před reformací. Kardinál Beaton byl šestým a nejmladším synem z jedenácti dětí Johna Beatona (Bethune) z Balfour v kraji Fife a jeho manželky Marie, dcery sira Davida Boswella. Bethuneové z Balfouru byli součástí klanu Bethune, skotské větve franc. šlechtického domu Bethune. Kardinál byl vzděláván na univerzitách St. Andrews a Glasgow, a v 16letech byl poslán do Paříže, kde studoval občanské a kanonické právo. V r. 1519 ho král James V. Skotský jmenoval velvyslancem ve Francii.

Po stavebních úpravách provedených sirem Jamesem Hamiltonem z Finnartu (z pověření krále) v polovině 16. století se hrad stal jednou z nejpokročilejších dělostřeleckých pevností své doby ve Skotsku. O sto let později ovšem tyto obranné prostředky nestačily k tomu, aby zabránily, aby se Blackness dostal do rukou Olivera Cromwella v roce 1650. Několik let poté byl hrad opraven a znovu sloužil jako vězení a sídlo menší vojenské posádky. V roce 1693 došlo k posílení ochrany brány a snížena zádní věže jako základny pro tři těžká děla. Kasárny a důstojnické prostory byly přistavěny v 70. letech 18. století. Hrad byl krátce znovu využit během první světové války. Nyní je jako památka v péči Trustu pro historii Skotska.

Kvůli svému půdorysu byl hrad charakterizován jako "loď, která nikdy nejezdila". Severní a jižní věže jsou nazývány "stěžněm" a "zádí", přičemž centrální věži se říká "hlavní stožár".

Blackness Castle se poprvé zmiňuje v roce 1449 a již tehdy sloužil jako státní vězení a současně jako bydliště sira George Crichtona, prvního admirála Skotska.

V letech 1534 až 1540 byl program opevnění prováděn pod vedením králova mistra prací Sir James Hamilton z Finnartu. Finnart, nelegitimní syn hraběte z Arranu, byl odborníkem na dělostřelecké opevnění - studoval tuto problematiku v Evropě. Své nápady ukázal na svém vlastním hradu v Craignethanu v Lanarkshire. Na Blackness představil technologické inovace.

Hradní obrana nebyla znovu testována až do roku 1650, kdy nová armáda Olivera Cromwella během své invaze do Skotska obléhala Blackness. V této době se ale delostřelecká technologie zlepšila nad rámec toho, co Finnartova obranná schopnost vydržela, a posádka se brzy vzdala pod bombardováním z pevniny a moře. Poškozený hrad byl opuštěn.

Hrad nebyl opraven až roku 1667 a následně byl opět použit jako vězení - držel několik Covenanterů - náboženských rebelů, kteří se postavili proti zasahování krále do církevních záležitostí. Po Spojení Skotska a Anglie v roce 1707 hrad přestal být vězením, místo toho byl jednou ze čtyř skotských pevností, které měly být udržovány i s posádkou britské armády; dalšími jsou Stirling, Dunbarton a Edinburgh. Posádka v Blackness měla kolem patnácti mužů koncem 18. století.

Hrad stojí na skalnatém výběžku ve Firth of Forth a je orientován severo-jižně. Hrad se skládá ze závěsné zdi, s integrovanými severními a jižními věžemi a samostatnou středovou věží ve dvoře.

                                                                                         Pramen: Wikipedie

     skotský král                    rod Crichton

ca-znak-skotskych-kralu.jpg  crichton-_znak.jpg      

                                                                                                                                   pudorys-blackness-castle.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto (c) t.kordač, 2018