Jdi na obsah Jdi na menu
 


Urquhart castle

Urquhart – ve středověku patřil k nejrozsáhlejším baštovým pevnostem ve Skotsku. První zmínky o budování opevnění v těchto místech pocházejí z 6. století, původní hrad byl vybudován ve 2. polovině 13. století. Během středověku byl několikrát vypleněn a hrál strategickou roli ve skotské válce za nezávislost. K definitivní zkáze stavby došlo během jakobitského povstání koncem 17. století. Z hradu už se dnes dochovaly jen trosky, z nichž nejzachovalejší je hradní věž. Nyní patří k nejznámějším místům, odkud bývá často pozorována údajná Lochnesská příšera.

Hrad udržel Robert Bruce proti Edwardovi III. Anglickému O čtyři století později vyletěl do vzduchu během jakobínského povstání.

Původní hrad byl vybudován Alanem Durwardem nebo De Lundinem, švagrem Alexandra II. Stal se majetkem Comynovy rodiny po De Lundinově smrti r. 1268 nebo 1275. Během Války o nezávislost několikrát změnil majitele, poškozovaný a vždy znovu opravený. Konflikty mezi skotským králem a vedoucí rodinou Highlandu, Lords of Isles (Pánem Ostrovů), způsobily, že se hrad opět dostal na scénu prudkých sporů, během nichž většina okolí byla vypleněna. Devastace z pozdního středověku pokračovala v 16. st. a od r. 1527 je hrad troskou.

Ruiny, které setrvaly dodnes, jsou většinou z hradu, který byl upraven v 16. a 17. st. rodinou Grantů, které byly hrad a lordství uděleno Jamesem V. v r. 1509. V r. 1692 byl hrad vyhozen do povětří vojskem, které ho obsadilo po Jakobitském povstání r. 1689, jako prevenci vzniku jakobitské základny v pozdější době. Od té doby není obsazen. V r. 1715 bouře strhla jižní stěnu již narušené věže ze 16. st.

Pramen:  Wikipedie

 

znak rodu Urquhart           tartan Urquhart                                badge

urquhart-znak.jpg urquhart-_tartan.jpg urquhart-_badge.jpg

 

foto (c) t.kordač, 2018