Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rosslyn chapel

Kaple známá jako Rosslyn Chapel se dodnes píše historickou transkripcí. Vesnička se píše moderní angličtinou jako Roslin. Kaple byla založena roku 1446 jako římsko-katolická kolegiátní kaple sv. Matouše na návrší nad hradem rodiny Roslinů. Kaple měla šest řádných sídelních kanovníků a dva choralisty (chórové zpěváky - chlapce) a farní působnost. Založil ji William Sinclair, první earl z Caithness, ze skotsko-normanské rodiny Sinclairů. Byla v pořadí třetí svatyní založenou Sinclairovou rodinou. První je dosud součástí hradu Roslin, druhá je na místním hřbitově.

Po skotské reformaci církve roku 1560 zde katolické bohoslužby skončily, přestože rodina Sinclairů (zde ve Skotské nížině používala i podobu jména St. Clair) zůstala katolická až do začátku 18. století. Kaple byla zrekonstruována a znovu vysvěcena až roku 1861 pro bohoslužby skotského episkopálního ritu. Od roku 1987 je kaple otevřena veřejnosti. V průvodcovském textu se uvádí historie kaple do souvislosti s řádem templářů, hledáním Svatého grálu a se svobodnými zednáři. Kaple má dodnes soukromé majitele, jsou jimi Peter St. Clair-Erskine, sedmý Earl z Rosslynu s manželkou a čtyřmi dětmi. K doprovodu průvodce při prohlídce kostela vždy patří černobílý kocour.

Sinclair/St. Clair

Je pravděpodobné, že rod a klan Sinclair pochází ze Saint-Clair v Normandii. Nejprve přišli do Anglie s Williamem Dobyvatelem při jeho invazi do Anglie. Původní podoba jména je "Saint-Clair", což bylo jméno místa v severní Francii. Richard ze Saint-Clair a Brittel ze Saint-Clair jsou oba zmíněny v Domesday Book. William Saint-Clair doprovázel svatou Margaret z exilu v Uhrách do Skotska v roce 1068, kde se provdala za Malcolma III. Skotského. Na oplátku za jeho úsilí mu král baronii Roslin "ve svobodném držení a odkazu".

Jeden z nejstarších zaznamenaných Sinclairů ve Skotsku byl Henry Saint-Clair/Sinclair, který získal listinu/chartu na pozemky v Herdmanston v Haddingtonshire v roce 1160.

Náčelník klanu Sinclair, Earls of Caithness, pochází od sira Williama St. Claire, který byl šerifem Edinburghu a který dostal v roce 1280 baronii Roslin (Rosslyn).

                                      Pramen: https://en.wikipedia.org/wiki/Rosslyn_Chapel

 

znak-st-clair.jpg        znak-sinclair.jpg  

foto (c) t.kordač, 2018