Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rosslyn castle

Hrad byl vystavěn na starším Piktském hradišti na počátku 14. století, kdy se Sinclairové stali hrabaty z Caithness a barony z Roslinu. Současné zříceniny jsou mírně pozdějšího data. Po zničení během roku 1544 byl hrad přestavěn. Tato stavba, zabudovaná do útesů Glen Roslin, zůstala od té doby alespoň částečně obývatelná. Hrad je přístupný přes vysoký most, který nahradil starší padací most. Roslin byl zrekonstruován v 80. letech a nyní slouží jako rekreační ubytování.

Stavbu hradu nejspíše začal Henry Sinclair, 1. hrabě z Orkney, baron Roslin (c. 1345 - 1400). Sinclair, nebo St. Clare byla rodina francouzského původu a drželi Roslin přibližbě od r. 1280. Hrad byl postaven na skalnatém ostrohu blízko místa bitvy u Roslinu, kde Skotové porazili Angličany v roce 1303. Henryho syn Henry, 2. hrabě z Orkneje (c. 1375-1422) vybudoval v jihozápadním rohu nový obdélníkový, zaoblený roh. Na nádvoří byl přístup přes padací most přes umělý příkop.

Hrad obsahoval scriptorium už v 15. století. Několik rukopisů St. Clairů je datováno k roku 1488 a jsou v National knihovně Skotska. Hrad byl poškozen požárem v 1452.

Roslin byl více poškozen hrabětem z Hertfordu, který spálil hrad během války v r. 1544.

Koncem 16. století byl hrad přestavěn. Na straně skály byl postaven nový pětipodlažní palác a vrátnice byla rovněž přestavěna. Horní část východního výběžku byla v roce 1622 zrekonstruována s renesančními detaily a řezbou do dveří a oken. Roslin castle trpěl znovu od dělostřelectva Cromwella pod generálem Monckem v 1650. Pak ještě i v době reformace v 1688.

James Erskine zdědil Rosslyn v 1789 od jeho bratrance James Patersona St. Clair, po kterém přijal příjmení St Clair-Erskine. V 1805 zdědil titul hraběte z Rosslynu a od této doby je majetek v držení Earl´s of Rosslyn.

Současný majitel – Rt. Hon. 7. hrabě z Rosslynu, potomek Sinclairů, pronajímá hrad jako rekreační ubytování přes Landmark Trust. Zámek je kategorie A památkově chráněná stavba.

 

Plán hradu Rosslyn

Hrad stojí strmě nad ohybem řeky Esk, která ho chrání ze tří stran. Tento skalnatý výběžek byl na severní straně narušen, aby vytvořil příkop poskytující další ochranu.

 

Zřícenina

Pozůstatky vrátnice a severního rozsahu zahrnují pouze fragmenty stěn a jednu stranu vstupního oblouku, se zbytky bartizanu. Podél západní strany hradu zůstává hradba z 15. století. Tento úsek stěny má v základně šest otvorů, z nichž jeden sloužil jako poster brána.

Pokoje v horních patrech paláce mají impozantní obložení a zdobené stropy. Hlavní sál, v jižní části bloku, byl rozdělen, ale zachovává si velký krb s vyřezávanými iniciálami WS a JE, pro Williama Sinclaira a jeho manželku Jean Edmonstone a datum 1597.

 

Obec žije ze zemědělství a z turistického ruchu. V přilehlé obci Bush sídlí biologický a biochemický Roslin Institute, kde se roku 1996 narodila ovce Dolly – první klonovaný savec v dějinách lidstva.

Pramen: Wikipedie

foto (c) t.kordač, 2019