Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inverness castle

Inverness Castle (gaelsky: Caisteal Inbhir Nis) sedí na útesu s výhledem na řeku Ness, ve městě Inverness, Skotsko. Struktura červeného pískovce, která dnes byla zřejmá, byla postavena v roce 1836 architektem Williamem Burnem. Je postavena na místě obranné struktury 11. století. Dnes se nachází Inverness Sheriff Court. Tam byl hrad na tomto místě po mnoho staletí. Samotný hrad není v současnosti veřejnosti přístupný, avšak nedávná kampaň vedla k vytvoření pracovní skupiny, která by prozkoumala možnost, jak to v budoucnu dělat. V dubnu 2017 byla severní věž hradu otevřena veřejnosti jako pohled. V současné době jsou pro veřejnost přístupné pouze hradní areály a severní věž.

Na tomto místě stojí řada hradů od roku 1057.

Hrad říká, že byl vybudován Skotskem Málem Columem III., poté, co zbořil na zem hrad, ve kterém Macbeth ze Skotska podle mnohem pozdější tradice zavraždil otec Mála Columa, Donnchad I. Skotsko, a který stál na kopci asi 1 km severovýchodně. První hrad Inverness byl částečně zničen králem Robertem I. Skotsko

V 1428 James I. ve snaze přivést Horaly k míru, svolal padesát klanových náčelníků na setkání na hradu Inverness. Nicméně tam, kde tvoříce parlament společně seděli v té době, byli jeden po druhém na příkaz krále zatčeni, vloženi do železných pout a uvězněni v oddělených celách, aniž mohli mezi sebou jakkoliv komunikovat. Několik náčelníků bylo popraveno. Mezi zatčenými byli Alexander Donnald, 3. Pán ostrovů a jeho matka Mariota, hraběnka z Rossu. Lord Alexander zůstal uvězněn po dobu dvanácti měsíců, poté shromáždil velké vojsko z členů klanů a vrátil se do Inverness s 10 000 muži a město vypálil, avšak nezničil hrad.

V roce 1548 dokončil nově hrad s věží George Gordon, 4. hrabě z Huntly (1514-1562). On byl konstáblem Inverness do 1562. Hrad byl později přijat do správy klany Munro a Fraser z Lovatu za podporu Marie, královny Skotů během obléhání Inverness v roce 1562. Robert Mhor Munro, 15. baron z Foulis, šéf klanu Munro byl odhodlaným přívržencem a věrným přítelem Marie, královny Skotů a následně byl v přízni i jejího syna Jamese VI.

            „ Když nešťastná princezna odešla do Inverness v roce 1562 a našla brány hradu uzavřené, jakmile o tom slyšeli nejvýznamnější Skotové, shromáždili se kolem královny. Zejména Fraserové z Lovatu a Munro, kteří byli považováni za nejskvělejší z klanů Highlands." Tyto dva klany získaly hrad Inverness pro královnu, která ho však odmítla přijmout. Královna tak později ustanovila guvernéra pro tuto oblast.

Inverness bylo obléháno v letech 1562, 1649, 1650, 1689, 1715 a 1746.

Současný hrad Inverness byl postaven v roce 1836 na místě původního hradu. K vylepšení novějšího hradu byl instalován plynový, světelný a vodní systém.

                                                                          Pramen:            Wikipedie

 

munro-znak.jpg munro-tartan.jpg munro-badge.jpg

 

králové Skotska

ca-znak-skotskych-kralu.jpg

 

Fraser of Lovat

fraser-of-lovat-_znak.jpg fraser-of-lovat-_tartan.jpg fraser-of-lovat-_uzemi.jpg

 

foto (c) t.kordač, 2018