Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eilean Donan castle

Hrad Eilean Donan byl postaven asi počátkem 13. století klanem MacKenzie z Kintail. Původně byl určen proti nájezdům Vikingů. Klanu MacKenzie patřil až do počátku 16. století. Od roku 1511 se dědičným správcem hradu pro klan MacKenzie stal klan MacRae.

Hrad stojí na malém ostrůvku (při odlivu na poloostrově) na jezeře Loch Duich, na západním pobřeží Lochalshe. Je funkce byla především ostraha pobřeží této oblasti. Poslední strážný, Rev. Farquhar MacRae (1651), byl předkem Johna MacRae-Gilstrapa - rodina historických ale i současných majitelů. V dubnu roku 1719 byl hrad zabrán španělskými jednotkami, které podporovaly jakobitské povstání. Hrad byl však zpětně dobyt a zbourán v květnu 1719 třemi fregatami Britského královského námořnictva. Španělské jednotky byly poraženy o měsíc později v bitvě u Glen Shiel. Od roku 1719 byl hrad v troskách až do 1919, kdy začal s jeho opravou podplukovník (Lieutenant Colonel) John MacRae-Gilstrap, potomek klanu MacRae z 16. stol.. Rekonstrukci dokončil až 1932. Rekonstrukce zahrnovala i vybudování klenutého mostu pro lepší přístup do hradu.

Farquhar Macrae (1580-1662) byl skotským biskupským kazatelem ve farnostech Gairloch a Kintail, Ross a Cromarty. Je známý pro kulturní a věroučnou osvětu, kterou přinesl na sever Skotska v sedmnáctém století. Farquhar Macrae byl syn Christophera Macrae (+1615) a Isabelly Murchison. Narodil se v roce 1580 na hradě Eilean Donan, kde jeho otec zastával funkci strážce. Studium absolvoval nejprve v Perthu a pak na Univerzitě v Edinburghu, které ukončil po pěti letech. Kenneth Mackenzie, Lord Kintail, se s ním seznámil v Edinburghu a pozval ho, aby se vrátil na sever, aby pomohl pozvednout duchovní a vzdělanostní úroveň tamních obyvatel.

U Loch Maree nedaleko Ardlairu je kámen, nazvaný "kazatelův kámen", z něhož byl reverend Macrae zvyklý kázat v angličtině a gaelštině. V roce 1610, když Mackenzieové získali ostrov Lewis, vzali s sebou Rev. Macrae, aby pomohl obnovit duchovní atmosféru ostrova. Macrae pokřtil všechny ostrovany pod 40. rok věku, protože v předchozích čtyřiceti letech nebyl na  Lewisu žádný kazatel evangelia. Říká se, že tam bylo tolik potřebných křtu, že Macrae byl nucen používat vřes, aby jím vodou kropil davy, které se kolem něj shromažďovaly. Sezdal také mnoho párů, které spolu byly jen podle skotských zvyklostí - společným životem a veřejným vyhlášením. Tím reverend legitimizoval jejich děti a zrušil dosavadní zvyk, který zavedli muži na Lewisu, když si brali ženy často i bez jejich souhlasu.

V roce 1618 byl Macrae učiněn vikářem Kintailu a současně byl jmenován strážcem hradu Eilean Donan, který dlouho držel klan Macrae. Macrae zažil ještě restaurování Karla II., který se stal králem v roce 1660. Reverend zemřel v roce 1662 a byl pohřben na pohřebišti Macraeů u Clachan Duicha (také nazývaného Kilduich), starobylého kostela v Kintailu.

Farquhar Macrae měl se svou manželkou Christiane Macculloch (svatba 1. 12.1611) 9 dětí: 1.   Alexander Macrae z Inverinate (*1612), jehož syn Duncan byl později oslavovaný skotský gaelský básník, 2. Donald Macrae, kněz v Kintailu (*1615), 3. Miles Macrae (1616-1645), zabit v bitvě u Auldearn, 4. Murdoch Macrae (1617-1700), 5. John "Ian Breac" Macrae, kněz v Dingwallu (1614-1673), 6. Christopher Macrae (*1619), 7. Thomas Macrae (*1620), 8. Isabel Macrae (*1621, m 1. Malcolm Macrae, m 2. William Mackenzie), 9. Helen Macrae (*1624; m John Bayne z Knockbain)

V roce 1912 MacRae-Gilstrap zakoupil hrad Eilean Donan od sira Keitha Frasera z Inverinate  (potomek klanu Fraser z Lovatu) a stal se prvním MacRaeem po 200 letech, který opět získal půdu v Kintailu – tradičním území klanu MacRae.

Pravděpodobně z vděku za tento prodej hradu Fraserem dali manželé MacRae-Gilstrap v roce 1928 na vstupní bránu do vnitřní části hradu umístit gaelsky psané provolání, které v angličtině zní: "As long as there is a MacRae inside, there will never be a Fraser outside".

Zpočátku MacRae-Gilstrap zamýšlel zachovat zříceniny tak, jak byly a zaměstnával místního kameníka Farquhara MacRae, aby místo upravil. Farquhara MacRae  měl však prý sen, ve kterém viděl hrad do nejmenších detailů, jak ten býval dříve v historii. MacRae-Gilstrap souhlasil s celkovou rekonstrukcí a pověřil architekta George Mackieho Watsona, aby připravil plány. Hrad byl kompletně přestavěn v letech 1920 až 1932. V posledním roce byl dokončen most na pevninu a oficiální zahajovací ceremoniál se konal dne 22. července 1932. Celkové náklady na obnovu byly kolem 250 000 liber.

Major Sir Keith Alexander Fraser z Inverinate, 5. baronet (1867-1935), byl britským jezdeckým důstojníkem a konzervativním poslancem parlamentu pro Harborough v Anglii v letech 1918 až 1923. Keith Fraser se narodil v roce 1867. Byl synem generála Jamese Keitha Frasera (třetího syna Sir Jamese Johna Frasera, 3. baroneta (1834) a jeho manželky Amelie Alice Julie Dudley Ward. Keith studoval v Eaton college. Později se připojil k 7. husarskému pluku královny Viktorie a jako kapitán byl v aktivní službě s plukem v jižní Africe. Bojoval v Zimbabwe. Keith Fraser následoval v titulu svého bratra sira Williama Augusta Frasera, 4. baroneta, v roce 1898. Byl také poslancem parlamentu za Caithness-shire v roce 1906 a Bosworth, divize Leicestershire v lednu 1910. V letech 1918 – 1923 byl konzervativní poslanec parlamentu za Harborough.

Fraser byl přítelem Baden Powell a vytvořil tzv. Fraserův štít pro skauty v roce 1912 - soutěž o kempování Fraserův štít je dosud považována za nejdelší běžící kempingovou soutěž ve skautingu. Fraser se oženil s Dorothy (dcera George, 9. hrabě z Coventry) dne 30. srpna 1910. V roce 1911 měli syna Keitha Charlese Adolphuse Frasera, který se narodil v Londýně.

Pro některé osoby s příjmením Fraser bylo vytvořeno v historii Skotska a Británie celkem pět dědičných baronetů. Jeden v systému Nového Skotska a čtyři ve šlechtickém systému Spojeného království. Od roku 2007 jsou čtyři z těchto dědičných titulů zaniklé, zatímco jeden z nich dosud existuje.

1. Fraser Baronet of Durris v kraji Kincardine byl vytvořen 2. srpna 1673 v systému Nového Skotska pro Alexandra Frasera. Titul zanikl smrtí druhého baroneta v roce 1729.

2. Fraser baronet of Ledeclune v okrese Inverness byl vytvořen v systému Spojeného království dne 27. listopadu 1806 pro Alexandra Frasera. Třetí baronet sloužil se 7. husarským plukem ve Španělsku a byl také zaměstnán vévodou z Wellingtonu během bitvy u Waterloo. Sir James John Fraser, 3. baronet z Leadclune (1789-5. červen 1834), byl poručíkem-plukovníkem v britské armádě (1828). Pochází od Alexandera Frasera, druhého syna Hugha Frasera, 1. lorda Lovata (1426) a byl druhým synem sira Williama Frasera, 1. baroneta, a Elizabeth Farquarson a titul na něho přešel 23. prosince 1827 po smrti jeho bratra sira Williama Frasera, 2. baroneta. Zemřel 5. června 1834 ve svém sídle v Uddens house, Dorsetshire, po krátké nemoci ve věku 45let. Opustil ženu a tři syny…. Titul zanikl smrtí šestého baroneta v roce 1979.

3. Fraser Baronet z Cromarty a Vale Avenue v metropolitní čtvrti Chelsea byl vytvořen v Baronetage ve Velké Británii dne 29. června 1921 pro Malcolma Frasera. Byl redaktorem večerního standardu a denního editoru Daily Express a také byl držitelem čestného postu Lorda-Lieutenant of Surrey. Titul zanikl smrtí jeho syna, druhého baroneta, v roce 1991.

4. Fraser baronet of Tainu v okrese Ross byl vytvořen ve šlechtickém systému Velké Británie dne 12. července 1943 pro Johna Frasera. On byl profesor klinické chirurgie na univerzitě v Edinburghu a čestný chirurg Jeho Královského Veličenstva ve Skotsku. Od roku 2007 drží titul jeho vnuk, třetí baronet, který následoval svého otce v roce 1997.

5. Fraser Baronet of Dineiddwg v kraji Stirling byl vytvořen ve šlechtickém systému Spojeného království 19. ledna 1961. Baron Fraser of Allander a Dineiddwg v okrese Stirling. Byl vytvořen pro skotského obchodníka a filantropa sira Hugha Frasera, 1. baroneta. Jediný syn prvního barona měl dcery a tak je baronetství zaniklé.

Dne 4. března 1889 se John MacRae oženil s Isabellou Mary Gilstrap, druhou dcerou George Gilstrapa z Newarku. Isabella byla neteři sira Williama Gilstrapa, bohatého obchodníka se sladem a filantropa. Po smrti sira Williama v roce 1896 John MacRae převzal – připojil příjmení Gilstrap ke svému jménu a převzal vůdčí roli v rodinné firmě Gilstrap, Earp & Co., největším podniku produkujícím slad v Británii. V roce 1897 MacRae-Gilstrapovi žili v Newarku a v roce 1899 koupili Ballimore House v Argyll.

John MacRae-Gilstrap byl starším členem rodiny MacRae of Conchra. Byl potomkem Alexandra MacRae, který v roce 1677 obdržel „wetset“ (hypotéku) na pozemky v Conchra na Loch Long, 2 kilometry severně od Eilean Donanu. MacRaes of Conchra je jednou z několika větví klanu MacRae. Byli blízce spojeni s klanem MacKenzie, jehož náčelníkům sloužili po generace jako osobní tělesná stráž (zejména klanu MacKenzie of Kintail - pozdnější Earl of Seaforth).

John MacRae-Gilstrap zemřel v lednu 1937 u Eilean Donanu a byl pohřben na historickém hřbitově MacRae u Clachan Duich u Loch Duich. Isabella žila až do roku 1949. John a Isabella měli pět dcer a jednoho syna. Jeho panství přešlo na jeho syna kapitána Duncana MacRae (1890-1966) a pak k jeho synovi Johnu MacRae (1925-1988). John MacRae otevřel Eilean Donan veřejnosti v roce 1955 a založil Conchra Charitable Trust v roce 1983. Trust se staral o zámek. Jeho dcera baronka Miranda van Lynden, pravnučka Johna MacRae-Gilstrapa, je současnou hlavou MacRaes of Conchra.

Prameny:          https://cs.wikipedia.org/wiki/Eilean_Donan a další dílčí prameny k rodině Gilstrap, klanu MacRae a klanu Fraser z Lovatu

 

   Mackenzie z Kintaillu           MacRae of Conchra

mackenzie-_znak.jpg   znak-macrae-conchra.jpg

 

foto (c) t.kordač, 2018