Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pau

Chateau de Pau
 
Pau je město v jihozápadní Francii. Je skutečně elegantní a uvolněné. Je vstupní branou do Pyrenejí – bývalo jedním z dvou hlavních sídel králů Navarry (Pau, Pamplona).
Pau bylo hlavním městem starobylé provincie Béarn, dnes je prefekturou departamentu Pyrénées – Atlantiques. Roku 1512 se Pau stalo centrem francouzské části Navarrského království. Vládla zde rod de Foix - hrabata z Foix a Bigorre, vikomti z Béarn (vlastně rod Foix-Béarn, později Foix-Grailly). Narodil se zde také Jindřich III. Navarrský (po matce z rodu d´Albret), který vládl hrabství Foix (jako Jindřich II.), království Navarra a jako Jindřich IV. i Francii v letech 1589 až 1610 a byl prvním z rodu de Bourbon na francouzském trůnu. Hrad - zámek, v němž se král Jindřich III. narodil a vyrůstal, je dnes nejvýznamnější památkou Pau.
Pau je dnes překrásné město plné šarmu a nádherné architektury. Snad na každého zapůsobí velmi příjemně a uvolněně. Na západním konci promenády Boulevard des Pyrénées se nad řekou Gave de Pau tyčí hrad - původně lovecký zámeček Château de Pau postavený hrabaty z Foix. K němu byla ve 14. století Gastonem Fébusem de Foix, obávaným obráncem hrabství Foix, přistavěna hradní věž z červených cihel. V 16. století byl hrad proměněn na renesanční palác s nádherně zdobenými vchody, okny a klenutými chodbami. O tuto proměnu se zasloužila Margareta z Angoulême (Evreux), babička Jindřicha III. Navarrského (pozdější francouzský král Jindřich IV.).
 
dle fracouzské a české Wikipédie
      
             de Foix                        d´Albret                        de Navarre 
hrabstvi-foix.jpgrod-d--albret_puvodni-znak-uziv-do-14-stol.jpgznak-navarra-web.jpg

 

 

 

 

 

 

foto (c) t.kordač 2015