Jdi na obsah Jdi na menu
 


Montségur

Bijte je, vždyť Bůh zná ty, kdo jsou jeho.‘ (‚Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius‘)

Montségur je zřícenina hradu v jižní Francii v departmentu Ariège regionu Midi-Pyrénées. Hrad byl vybudován na téměř nepřístupném místě na kopci vysokém 1207 m n/m akvitánským vévodou Guillaumem Krátkonosým. Později byl hrad za držení Guilhaberta z Castres přestavěn na pevnost katarů.
Od 1232 hrad také hostí rytíře – faydits, kteří byli oloupeni o jejich statky Pařížskou smlouvou z r. 1229. Z těchto např. Pierre-Roger de Mirepoix, Raymond Péreille - vojenský velitel Montseguru. V květnu 1243 začalo obléhání Montséguru katolíky. Na jaře 1244 po desetiměsíčním obléhání Montségur kapituloval. Dne 1. března 1244 Pierre-Roger de Mirepoix byl nucený vyjednávat kapitulaci pevnosti. Kapitulace byla zapříčiněna použitím obrovského praku a baskických žoldáků ovládajících horolezectví.  Posádce hradu křižáci nabídli, že pokud se zřeknou své katarské víry, bude jim zachována svoboda a život. Avšak 225 katarů se odmítlo vzdát své víry. Tito "nepolepšitelní" byli upáleni na louce pod hradem.
Montségur je údajně posledním známým úkrytem Svatého grálu. Prý těsně před kapitulací hradu čtyři kataři utekli z obléhaného Montséguru, vyzvedli poklad a ukryli ho na neznámém místě.
Po dobytí hradu v 1244, vlastnictví hradu se vrátilo k Guy II. de Lévis, maršálka víry,  pánu Mirepoix - maršálka již od r. 1229 (Pařížská smlouva). Pozůstatky obce katarů pod hradem byly zbourány, jakož i její vnější opevnění. Hrad byl obnoven a zrekonstruován, aby zde mohla být posádka o třiceti mužích.

stručně dle francouzské Wikipédie

rod-de-levis_pan-mirepoix-web.jpg


de Lévis 

 

foto (c) t.kordač 2015