Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chateau de Montespan

Zřícenina hradu ze 13. století stojí na kopci v obci Montespan v kraji Haute-Garonne.
Hrad Montespan je známý od doby, kdy se rodina zakladatelů přestěhovala ve 13. stol. ze Španělska na toto území. Jméno Montespan je deformace Mont Hispan (Španělsko), takto užíváno bylo jméno rodu až do patnáctého století.
Významnými byli např. Bernard, pán Pardaillan de Gondrin, který provázel krále Ludvík IX na výpravě v Tunisu v r. 1270. Nebo jeho vnuk Odet II. Pardaillan, který je v roce 1328 uváděn jako vasal hraběte z Armagnacu.
Louis-Henri Pardaillan de Gondrin, markýz de Montespan (Monte Hispan) a markýz d´Antin byl synem Rogera-Hectora de Pardaillan de Gondrin, markýze d'Antin, a Marie-Christine de Zamet. V roce 1663 si vzal za manželku Athenais Rochechouart de Mortemart (ovšem pod jménem de Tonnay-Charente), která se stala jako Marquise de Montespan favoritka krále Ludvíka XIV.
Z manželství s Pardaillanem vzešly dvě děti:
Luis Antoine de Pardaillan de Gondrin (1665–1736) pozdější 1. vévoda de Antin  a Marie Christine Pardaillan de Gondrin (zemřela v dětském věku).
 
Madamme de Montespan - nar. 5. října 1640, zámek Lussac-les-Châteaux – 26. května 1707, na zámku Bourbon-l'Archambault). Françoise (Františka; později se nechala jmenovat také Athénaïs) se narodila jako dcera vévody de Mortemart a jeho manželky Diany de Grandseigne. Vzdělání získala v klášteře v Saintes. V roce 1658, po ukončení studia, opustila klášter se jménem Mademoiselle de Tonnay-Charente. O něco později, po příchodu na francouzský dvůr, byla dívka přijata do služeb Henrietty Anny, vévodkyně orléanské, švagrové krále Ludvíka XIV.
 
Na podzim roku 1666 se poznala s králem Ludvíkem XIV., který tehdy již byl znuděn svou tehdejší favoritkou Louisou de La Vallière. Jeho milenkou se Françoise stala v roce 1667. Když se to její manžel dozvěděl, způsobil na dvoře velký skandál, jehož výsledkem ovšem bylo pouze to, že byl uvězněn v Fort-l’Évêque a posléze vypovězen na své statky.
V letech 1667–1679 byla Françoise oficiální milenkou královou. Obklopila se přepychem a vytvořila kolem sebe skvělý dvůr. V letech 1669–1672 byla kompromitována (ať už důvodně či ne) v travičské aféře (Affaire des Poisons); to od ní vzdálilo krále, jenž ji nahradil madame de Maintenon, původně vychovatelkou jejich společných dětí.
Françoise porodila králi sedm dětí, které sice nebyly uznány za součást královské rodiny, ale tato skutečnost však byla kompenzována vysokými šlechtickými tituly, jež jejich původ legitimizovaly.
Výchovou svých dětí pověřila Françoise paní Scarron, pozdější Madame de Maintenon, která se posléze stala její rivalkou a přítelkyní krále.
V 1691 odešla do Paříže, kde žila osamělý a zbožný život až do své smrti v roce 1707.
 
zestručněno dle francouzské Wikipédie
 
foto (c) t.kordač 2015