Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hardegg, hrad

Město Hardegg je s necelou stovkou trvale žijících obyvatel prý nejmenším městem Rakouska. Leží při toku Dyje (nejbližší českou obcí je Čížov). Městečku dominuje hrad ze 12., resp. 13. století a přestavěný začátkem 20. století. Na hradě sloužícím po několik století k ostraze staré zemské hranice jsou dnes umístěny památky na Maxmiliána Habsburského, bratra císaře Františka Josefa I.. Maxmilián byl jako mexický císař v roce 1867 popraven.
Hardegg je základním bodem pro turistiku po rakouském národním parku Thayatal. Je i sídlem správy parku, v němž je umístěno moderní návštěvnické středisko.
Hardegg, čes. Hardek, je v okrese Hollabrunn v Dolním Rakousku a stojí nad údolím řeky Dyje, kde vyrostlo v jeho podhradí. Název hradu se odvozuje od starohornoněmeckého slova hard = les, egg = skála, kámen. Hradu vévodí dodnes stojící mohutný bergfrít.
První zmínka o hradu je v roce 1145. Prvními majiteli byla hrabata von Plain und Hardegg; po vymření tohoto rodu pak zdejší zboží drželi různí majitelé, kteří hrad postupně rozšiřovali.  
Za zmínku stojí, že r. 1387 Zikmund a Hartleb z Myslibořic prodali Hanušovi staršímu z Hardeggu „tvrz a hrad“ Miroslav v obci Miroslavi.
Po smrti bezdětného říšského hraběte Michaela von Hardegg, hraběte z Magdeburgu, přešel Hardegg v roce 1499 do držení Habsburků, kteří jej dále předali Prüschenkům, svobodným pánům ze Stettenbergu (dědičným číšníkům na Enži a truksasům štýrským), kteří se pak začali zvát říšskými hrabaty zu Hardegg.
V polovině 17. století získal hrad rod Khevenhüller-Metsch, kterému patří dodnes.
                                                                                  Zpracováno s použitím Wikipedie.
foto © t. kordač